Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpreteInštitut za mladinsko politiko je v petek, 29. 11. 2024 v dvorcu Lathieri podelil plakete za podaljšanje certifikata Mladim prijazna občina. Letos je certifikat podaljšalo devet občin, na Inštitutu pa si želimo, da bi še več občin ustvarjalo pogoje, ki mladim omogočajo, da se počutijo slišane, vključene in cenjene.
Certifikat Mladim prijazna občina je Inštitut za mladinsko politiko razvil leta 2012, da bi javnost opozoril na glavne težave mladih, s katerimi se srečujejo pri osamosvajanju. Med njimi so najpogostejše nestalne in manj kakovostne oblike zaposlovanja, finančna odvisnost mladih od staršev, občutek negotovosti ter daljši časovni okvir pri oblikovanju lastne družine in odselitvi od doma.
Certifikat podeljuje Inštitut za mladinsko politiko v sodelovanju s Skupnostjo občin Slovenije in pod častnim pokroviteljstvom predsednice države Nataše Pirc Musar. Občine certifikat pridobijo ali podaljšajo, s tem da dokažejo izvajanje ukrepov na sedmih področij mladinske politike, to je izobraževanje, zaposlovanje, informiranje, mobilnost, participacija, organiziranje mladih in stanovanjska politika. Na slovesnosti so zbrane nagovorili direktorica Inštituta za mladinsko politiko Andreja Lozar, predstavnik Skupnosti občin Slovenije in župan Medvod Nejc Smole ter rektor Univerze v Novi Gorici Boštjan Golob.
Predstavnik Skupnosti občin Slovenije je poudaril, da se vsaka občina sooča s specifičnimi težavami in če vsaka posveti pozornost, vsaj nekaterim točkam pravilnika, to dobro vpliva na položaj mladih. Dodal je še, da na severovzhodu države veliko težavo predstavlja odseljevanje mladih, v osrednji Sloveniji pa je pereč problem stanovanjska stiska, ki mladim predstavlja nerešljiv problem. Rešitev se skriva v tesnem sodelovanju med državo in občinami ter aktivnemu sodelovanju mladih, ki morajo biti močan del vseh skupnosti – tako lokalnih kot poklicnih. Prvo podaljšanje certifikata Mladim prijazna občina sta prejeli Mestna občina Slovenj Gradec in Občina Ormož. Drugo podaljšanje certifikata pa Občina Jesenice, Občina Radovljica, Mestna občina Novo mesto in Občina Gornja Radgona. Že od samega začetka programa pa za razvoj mladinske politike v lokalni skupnosti skrbijo Mestna občina Velenje, Mestna občina Ljubljana in Občina Radlje ob Dravi, ki so prejele zlato priznanje za tretje podaljšanje certifikata.
Slovesno prireditev so z glasbeno spremljavo polepšale dijakinje Srednje šole Veno Pilon Ajdovščina in Škofijske gimnazije Vipava. Univerzi v Novi Gorici se zahvaljujemo za gostoljubje v čudovitem baročnem dvorcu Lanthieri v Vipavi. Čestitamo vsem občinam prejemnicam certifikata in se obenem zahvaljujemo vsem skupnostim in posamaznikom, ki razumejo, da so mladi krila vsake skupnosti in ključ do njene trajnosti in uspeha.
* Vir in fotografija: Inštitut za mladinsko politiko