Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpreteCentralna čistilna naprava Ajdovščina (CČNA) že desetletja igra ključno vlogo pri varovanju okolja in čistih vodnih virov v Vipavski dolini. Je komunalna čistilna naprava, na kateri se čistijo komunalne in industrijske odpadne vode iz prispevnih območij mesta Ajdovščina in sedmih okoliških naselij. Zgrajena je bila leta 1981 za 24.000 PE in v letih 1999-2004 rekonstruirana na 42.000 PE.
Do leta 2014 je bila obremenitev naprave manjša od polovice projektirane zmogljivosti. Leta 2015 so obremenitve začele naraščati predvsem zaradi povečanih količin odpadnih voda iz industrijskih naprav. Tako so leta 2019 povprečne dnevne obremenitve dosegale že projektirano zmogljivost naprave.
Na CČNA se poleg odpadnih voda obdeluje tudi odpadno blato iz občinskih malih komunalnih čistilnih naprav (MKČN) ter iz greznic in hišnih čistilnih naprav. Zaradi izgradnje novih kanalizacijskih sistemov in MKČN so začele naraščati tudi količine komunalnega blata, pripeljanega na obdelavo na CČNA.
Izvor težav: zastarel sistem, preobremenitve in visoki stroški
Zaradi naraščajočih obremenitev je začela naraščati količina nastalega komunalnega blata.
Končna dehidracija blata se je vse od leta 1999 izvajala s komorno filtrno stiskalnico. Sistem, ki je bil v času postavitve sodoben, je sčasoma postal neučinkovit in energetsko potraten. Zastarela opreme je zahtevala ročno odstranjevanja blata iz naprave in nenehno vzdrževanje. Pogoji za delo so postali nevzdržni. Zaradi premajhne kapacitete in dotrajanosti stiskalnice je obdelano komunalno blato vsebovalo tudi do 88 % vode. To je pomenilo visoke stroške obdelave in oddaje blata. Poleg tega je odvečno blato ostajalo v sistemu čiščenja in se skupaj z obdelano odpadno vodo občasno prelivalo v iztok v reko Hubelj.
Linija blata je tako postala ozko grlo procesa čiščenja odpadnih voda za celotno občino.
Rešitev: Nujno potrebna rekonstrukcija sistema za strojno zgoščanje blata
Da bi preprečili onesnaževanje okolja, povečali učinkovitost in zmanjšati stroške obdelave blata, je bilo nujno potrebno rekonstruirati celoten sistem za strojno zgoščanje blata, vključno z dotrajanim objektom.
Rekonstrukcija se je na podlagi javnega razpisa pričela oktobra 2023 in zaključila v juliju 2024.
V sklopu rekonstrukcije se je zamenjala vsa oprema za strojno zgoščanje blata. Komorna filtrna stiskalnica se nadomestila z novo, sodobno centrifugo, zamenjala se je oprema za strojno predzgoščanje blata, sistem za pripravo in doziranje kemikalij, ki pomagajo pri ločevanju vode ter vsa ostala strojna, elektro ter programska oprema. Vgrajen je bil učinkovit sistem ventilacije z lokalnim odsesavanjem in čiščenjem onesnaženega zraka. Poleg tega se je izvedla tudi rekonstrukcija objekta dehidracije.
Rezultati rekonstrukcije: manj težav, več prihrankov in boljše okolje
Rekonstrukcija v vrednosti dobrega milijona evrov je prinesla takojšnje rezultate. Nov sistem strojnega zgoščanja blata omogoča obdelavo celotne količine odvečnega blata. Nova tehnologija predzgoščanja in dehidracije omogočata doseganje veliko višjih sušin, kar pomeni letno 600 - 700 ton manj dehidriranega blata in s tem nižje stroške obdelave ter oddaje blata. Zaradi učinkovitejšega ločevanja vode in blata je odpadna voda, ki nastaja pri obdelavi, čistejša in predstavlja manjšo obremenitev v procesu čiščenja odpadne vode.
Poleg tega je nov sistem energetsko učinkovitejši. Sodobna tehnologija in avtomatizacija procesov pomenita manjšo porabo električne energije in kemikalij, zanesljivo delovanje, ustrezne delovne pogoje ter manj emisij v okolje.
Največja dosežka rekonstrukcije sta torej finančni prihranek in zmanjšanje vplivov na okolje. Z zmanjšanjem količin nastalega komunalnega blata so se znižali stroški oddaje blata za več kot 25% kar pomeni tudi dolgoročne prihranke.
Zaključek: novo obdobje za CČNA
Za občino Ajdovščina ta prenova predstavlja pomembno naložbo v prihodnost. Boljši tehnološki standardi omogočajo, da bo nov sistem za obdelavo blata dovolj zmogljiv tudi po končani rekonstrukciji in nadgradnji celotne čistilne naprave, ki nas čaka v prihodnosti. Zaradi dotrajanosti ostale opreme na CČNA, zaradi naraščanja obremenitev iz industrije in gospodarstva ter zaradi vedno večjega števila prebivalcev, bo ta investicija nujno potrebna.
Rekonstrukcija sistema za dehidracijo komunalnega blata na CČNA Ajdovščina je dokaz, kako lahko premišljena naložba prinese tako finančne kot okoljske koristi in je podlaga za nove izzive v prihodnosti.
* Članek je bil prvotno objavljen v decembrski tiskani izdaji Lokalnih Ajdovščina
* Vir in fotografije: Barbara Štravs, KSD Ajdovščina