Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpreteNa današnji dan, leta 1984 je Jure Franko osvojil prvo medaljo za Slovenijo pod jugoslovansko zastavo na zimskih olimpijskih igrah v Sarajevu. Na veleslalomski tekmi je osvojil srebrno kolajno. Oglejte si še enkrat njegovo "srebrno" vožnjo.
Vikendi v mesecih januar in februar so kot nalašč za sedenje pred televizijskimi ekrani in stiskanje pesti za naše smučarske ase. Kljub slovesu Tine Maze letošnja zima ni nič manj navdušujoča kot marsikatera prejšnja. Zmage in stopničke se vrstijo skorajda po tekočem traku, v vseh možnih disciplinah, kraljuje pa seveda edinstveni Peter Prevc, ki nas je popolnoma razvadil s svojimi zmagami.
Danes pa mineva tudi 14 let od prve, zgodovinske, slovenske olimpijske medalje v smučanju. Leta 1984 je veleslalom na Bjelašnici zmagal Švicar Max Julen. Jure Franko je zaostal 23 stotink, Andreas Wenzel iz Liechtensteina pa na 3. mestu za 57 stotink. Slovenski uspeh sta dopolnila Boris Strel na 5. in Bojan Križaj na 9. mestu. Na tekmah svetovnega pokala Franko nikoli ni bil tako visoko, ima pa tri tretja mesta iz olimpijske zime 1983/84. Vihravi Jure je bil po prvi vožnji četrti, v drugo pa je napadel na vso moč. Izšlo se je in s srebrno medaljo se je vpisal med legende jugoslovanskega športa. Nepozabni bodo ostali posnetki slavja in podelitev medalj, kjer je Jure nasmejan do ušes in z malce majavim korakom stopil na drugo stopničko, v ozadju pa je občinstvo vpilo: "Jugoslavija, Jugoslavija, mi smo Titovi, Tito je naš ..."
Tudi takrat so bila pričakovanja ogromna. 14. februarja 1984 je bil na sporedu veleslalom in Jure Franko je bil po prvem teku četrti. Napetost je rasla. Na Bjelašnici, kjer je potekala tekma, so Jureta spodbujali navijači, ki so se na prizorišče pripeljali z olimpijskim vlakom. Škofjeločani so prepevali: »Od Vardarja pa do Triglava, ni boljšega od našega Frankota.« Prenos so spremljali vsi- večina se še danes spominja, kako so prekinili pouk v šolah, delo v službi, da so lahko spremljali neposredni prenos tekme. Franko izvrsten na vseh delih proge, na najbolj strmem delu, med zadnjimi desetimi vrati v ciljni strmini, pa je bil neponovljiv« so bile besede na poti do srebrnega odličja v Sarajevu 84'.
V drugem teku je z najboljšo drugo vožnjo dosegel drugo mesto in osvojil srebrno olimpijsko odličje. Veselje po osvojitvi srebrne medalje je bilo nepopisno. Sarajevo je od navdušenja eksplodiralo, nasmejani Jure pa se je za vedno vtisnil v spomin skoraj vsem državljanom nekdanje Jugoslavije. Jure Franko je namreč osvojil prvo olimpijsko medaljo za tedanjo Jugoslavijo in prvo za slovenski šport. V Sarajevu se je nato razširil rek Volimo Jureka više od bureka – Jureta imamo rajši kot burek. Uspeh Jureta Franka, je odmeval po vseh jugoslovanskih republikah. V Olimpijskem Delu so poročali o »zgodovinskem dogodku«, »vrhuncu, ki je bil toliko let neuresničena želja«, njegov izvor pa so pripisali tudi »notranji moči in tovarištvu.
Zimske olimpijske igre v Sarajevu je predstavljala legendarna in še danes poznana maskota z imenom Vučko. Maskota, ki živi še danes, je imela med ljudmi izjemen odziv, njegov avtor pa pravi, da je za Vučkov uspeh najbrž kriv duh Sarajeva. Vučko je tudi pripomogel k temu, da je stereotip volka, ki je veljal za krvoločno žival, med ljudmi, predvsem otroki, skoraj popolno zbledel.
Preberite tudi odličen intervju z Juretom Frankom, v spletni izdaji Primorskih novic.