Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpreteŽe šestič so orientacisti sekcije Planinskega društva Ajdovščina zastopali Slovenijo na svetovnem šolskem orientacijskem tekmovanju, Bili so že v Franciji, na Portugalskem, v Italijo, Turčiji, tokrat pa jih je pot vodila v Estonijo. Tudi letos je peterica fantov iz OŠ Dobravlje dokazala, da se lahko kosajo z največjimi mojstri tega športa.
Letošnje svetovno orientacijsko tekmovanje v Estoniji, vkraju Otepää, južno od prestolnice države Tallin, se je odvijalo od 28.aprila do 5. maja. Ekipo je sestavljalo 5 fantov OŠ Dobravlje in sicer devetošolci: Manuel Alberto Montes, Jani Bratož, Janoš Krkoč, Žan Slejko, in osmošolec Jakob Novak.
Biti na svetovnem prvenstvu, doživeti utrip takega prestižnega dogodka v osnovnošolskih letih ni dano vsakemu in je nepozabno za celo življenje. Veselje, da imaš možnost nastopa, strah pred svetovno tekmo, trema na startu, močna konkurenca, zadovoljstvo ob dobrem rezultatu, so elementi, ki se ti trdno zapišejo v spomin.
Svetovno prvenstvo v orientaciji
Rezultati tekmovanja v Estoniji so bili nad pričakovanji. Vsi tekmovalci so uspešno opravili vse tri tekme, razen Jakob Novak, ki je imel nesrečo saj si je zvil gleženj že na prvi tekmi in sicer na prvi kontrolni točki.
Na tekmi srednje razdalje, okrog 5 km dolžine, sta se najbolje odrezala Manuel Alberto Montes s 16. mestom in Jani Bratož, ki je dosegel 18. mesto med 75. tekmovalci enake starostne kategorije.
Na tekmi dolge razdalje je bil najboljši Manuel Alberto Montes, na 25. mestu, malo za njim Janoš Krkoč in Jani Bratož, Žan Slejko, ki se z orientacijo ukvarja šele leto dni pa v drugi polovici tekmovalcev.
Težko je konkurirati orientacistom evropskim severnjakom, kot so Švedi, Finci, Estonci, niti daljnim Novozelandcem, kajti v teh državah imajo orientacijske šole. Biti na svetovnem pa niso samo rezultati, ampak tudi druženje s tekmovalci celega sveta, ocenjevanje samega sebe in svojega znanja orientacije, urjenje angleškega jezika, izmenjava dresov in seveda elektronskih kontaktov. Prav to se pokaže pri t. im. prijateljski tekmi trojic, kjer tekmujejo orientacisti različnega spola, narodnosti in znanja orientacije.
Svetovno prvenstvo v orientaciji
Vsekakor po takem doživetju tekmovalec ugotovi, da je vredno truda, napora, prostega časa za tekme in treninge, kajti v telesu se nabere energija in zagon za nadaljnje delo.
Naslednje šolsko svetovno orientacijsko tekmovanje bo gostila Srbija leta 2021.
* Vir in fotografije: Planinsko društvo Ajdovščina