Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpreteVse kar morate vedeti o štipendijah za športnike in ostalih prednostih študija na športnikom prijazni Univerzi v Novi Gorici. Poleg prilagojenih načinov študija bodo športnikom, ki študirajo na Univerzi v Novi Gorici, od študijskega leta 2022/23 dalje na voljo tudi štipendije Fundacije Univerze v Novi Gorici. Več pa v spodnjih vrsticah.
Športnikom prijazna univerza
Športniki iz drugih delov Slovenije in tujine v naše kraje nedvomno privabljata možnost vključevanja v kakovostne športne klube v okolju in tudi samo blago podnebje Goriške regije, ki v vseh letnih časih nudi dobre pogoje za izvajanje različnih športnih dejavnosti, vključno s tistimi, ki potekajo na prostem.
V časih, ko se mladi športniki in športni klubi vedno bolj zavedajo pomena dvojne kariere športnikov ter posledično pomena pridobitve ustreznega poklica oziroma stopnje izobrazbe, pa je pomemben dejavnik pri izbiri novega športnega kluba tudi možnost vključitve v izobraževalni sistem v novem okolju.
Univerza v Novi Gorici (UNG), ki je s svojim Univerzitetnim središčem ob Osnovni šoli Šturje prisotna tudi v Ajdovščini, že kar nekaj let privablja vedno večje število športnikov. Pravzaprav je univerza že pred več kot desetletjem zaznala težave, s katerimi so se soočali športniki po prehodu iz srednjih šol v visokošolske ustanove, in posledično ponudila različne prilagoditve načina študija, ki športnikom omogočajo uspešno združevanje njihovih športnih in študijskih poti ter večje zaposlitvene možnosti.
UNG je kot prva univerza v Sloveniji ponudila status športnika vsem športnikom, ki so registrirani kot tekmovalci, se aktivno udeležujejo tekmovanj in dosegajo opazne rezultate. Pri tem ni obvezujoča pridobitev določenega naziva s strani Olimpijskega komiteja Slovenije.
Prilagojene oblike študija za športnike
Status študenta športnika omogoča različne prilagoditve študijskega procesa: prilagoditve izpitnih rokov, rokov za oddajo seminarskih nalog in podobno; podaljšanje rokov za zaključek študija; znižanje predpisane obveznosti za prehod v višji letnik; zmanjšanje obvezne navzočnosti pri predavanjih; prilagojene urnike izvedbe vaj in podobno. Obseg prilagoditev UNG prilagaja vsakemu posameznemu študentu, deloma pa so prilagoditve odvisne od izbranega študijskega programa (obsega obveznih praktičnih vaj ipd.).
Ostale splošne prednosti študija na UNG, ki so nadvse dobrodošle za športnike, so nedvomno tudi oseben pristop, študij v majhnih skupinah in številne možnosti opravljanja dela študija na daljavo. UNG vsem svojim študentom nudi tudi odlične možnosti vključevanja v projektno in raziskovalno delo že med samim študijem, saj se v stavbah UNG nahajajo izjemno dobro opremljeni raziskovalni centri in laboratoriji, v katerih potekajo tudi študentske raziskovalne dejavnosti.
K večjim zaposlitvenim možnostim prispevata tudi praktična usmerjenost študijskih programov s praktičnimi usposabljanji in ostalimi priložnostmi sodelovanja študentov s potencialnimi delodajalci ter podpora Kariernega centra UNG.
Odslej so na voljo celo štipendije za športnike – Fundacija Univerze v Novi Gorici (FUNG) je namreč 14. marca 2022 objavila prvi razpis za štipendije za študente športnike UNG.
Štipendije za športnike Univerze v Novi Gorici
Štipendije podeljuje Fundacija Univerze v Novi Gorici, ki je za ta namen ustanovila Štipendijski sklad za študente športnike "Matija Franko".
Štipendije so namenjene študentom športnikom Univerze v Novi Gorici, ki dosegajo nadpovprečne rezultate tako v športu kot pri študiju. Na razpis za štipendije se lahko prijavijo tudi športniki, ki obiskujejo četrte letnike srednjih šol in se nameravajo vpisati na UNG.
Razpis za štipendije je odprt do 15. aprila 2022, več podatkov pa je objavljenih na spletni strani FUNG in na spletni strani UNG.
Omenjeni sklad je fundacija ustanovila na pobudo prof. dr. Mladena Franka, do nedavnega prorektorja za izobraževanje in srebrnega donatorja FUNG, ki je z doniranimi denarnimi sredstvi omogočil delovanje sklada.
Kot je pojasnil prof. dr. Franko, se je s tem njegova družina na poseben način poklonila spominu na moža in očeta Matijo Franka, ki je pomembno prispeval k razvoju športa na Goriškem in v Sloveniji. »Matija Franko je vedno poudarjal, da je za mlade športnike poleg vztrajnosti pri treningih enako pomembna tudi vztrajnost pri učenju in izobraževanju, ki športnikom koristita po izteku njihovih športnih karier.« (Vir: FUNG)
Tudi v prihodnje bo UNG veliko skrb posvečala doseganju visoke stopnje zaposljivosti svojih diplomantov in študentom nudila še dodatne oblike podpore – poleg štipendij za športnike UNG se maja letos obetajo tudi štipendije za študij na vseh nekoncesioniranih magistrskih študijskih programih UNG ter za 2. in 3. letnik študija na dodiplomskem študijskem programu Digitalne umetnosti in prakse.
Univerza v Novi Gorici se nadeja, da bo še naprej lahko prispevala k razvoju športa v Vipavski dolini in širši regiji, obenem pa lepo vabi podjetja, organizacije in posameznike, da se pridružijo njenim prizadevanjem in mlade športnike podprejo s prispevkom Štipendijskemu skladu za študente športnike "Matija Franko". Več podatkov o štipendijskem skladu je na voljo na spletni strani Fundacije Univerze v Novi Gorici.
* V članku uporabljeni izrazi "študent", "diplomant" in "športnik", zapisani v slovnični obliki moškega spola, so uporabljeni kot nevtralni za moške in ženske.
Študijska ponudba Univerze v Novi Gorici:
Fakulteta za znanosti o okolju: dodiplomski in magistrski študijski program Okolje
Fakulteta za naravoslovje: dodiplomski in magistrski študijski program Fizika in astrofizika, magistrski program Znanosti o materialih
Fakulteta za vinogradništvo in vinarstvo: dodiplomski in magistrski študijski program Vinogradništvo in vinarstvo
Poslovno-tehniška fakulteta: dodiplomski in magistrski študijski program Gospodarski inženiring, magistrski program Načrtovanje in vodenje odprtega izobraževanja
Fakulteta za humanistiko: dodiplomski študijski program Kulturna zgodovina, dodiplomski program Slovenistika, magistrski program Slovenstika (smer Literarne vede in smer Jezikoslovje – možnost dvojne diplome z Univerzo Ca' Foscari iz Benetk)
Akademija umetnosti: dodiplomski študijski program Digitalne umetnosti in prakse, magistrski študijski program Medijske umetnosti in prakse
Fakulteta za podiplomski študij: doktorski študijski programi (celoten seznam je na https://www.ung.si/sl/fakultete/fakulteta-za-podiplomski-studij/)