Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpretePo več letih prizadevanj in predvsem prostovoljnega dela so z nedeljsko tekmo v smučarskih skokih za najmlajše odprli nov skakalni center. Smučarsko skakalni klub Predmeja-Otlica-Kovk (POK) je leta 2015 začel graditi 15-, 25- in 35-metrske skakalnice, ki bodo namenjene predvsem učenju najmlajših.
Skakalni center je postavljen na območju, kjer je bil gozd močno poškodovan zaradi žleda. Člani društva POK so ga posekali in opravili težka zemeljska dela na skalnatem terenu. Do skakalnega centra so pripeljali dostopno pot, vodo in elektriko. Idejno zasnovo za profile skakalnice je naredil Oto Giacomelli, arhitekturno pa jih je zasnoval domači arhitekt Andrej Čopič. Posebno pomoč so jim namenili tudi pri skakalnem klubu Triglav Kranj, ki jim je po prenovi velike kranjske skakalnice poklonil keramične smučine. Tudi plastična masa za doskočišča ni nova, kupili so rabljeno, vendar v dobrem stanju in bo še naprej služila svojemu namenu.
"Cilj tega skakalnega centra je, da bomo povezali z njim celotno Primorsko. Gora je majhna, otrok pri nas žal ni veliko, prihajajo pa k nam otroci od vsepovsod, od Grgarja, Nove Gorice, Vipave do Črnega Vrha," je pred tekmo za STA povedal predsednik kluba POK, Igor Polanc. Na skakalnicah že vadi okrog 15 otrok med osmim in 13 letom starosti pod trenerskim vodstvom uspešnega smučarskega trenerja in nekdanjega smučarskega skakalca Danila Pudgarja. Skakalni center so dokončali ob pomoči ajdovske občine in donacij domačih podjetnikov. Na planoti Gora so tako obudili v prejšnjem tisočletju že bogato tradicijo smučarskih skokov. Skorajda ni Gorjana, ki se ne bi vsaj enkrat preizkusil v smučarskih skokih, vsaj iz starejših generacij. Tradicija smučarskih skokov sega v leto 1957, ko so na Predmeji resno pristopili k delu v takratnem klubu. Kmalu so se pokazali rezultati, imeli so vedno več tekmovalcev in bili eden izmed najuspešnejših klubov v Sloveniji.
Klub je dal mnogo odličnih tekmovalcev, ki so ponesli ime Predmeje in Gore v svet. Najuspešnejši tekmovalec je bil zdaj že pokojni Stanko Velikonja, ki je bil med letoma 1974 in 1980 tudi stalni član mladinske in članske reprezentance Jugoslavije. Njegov primorski rekord 154 metrov pa je držal kar 33 let, ko ga je preskočil slovenski reprezentant Jaka Hvala iz Ponikev na Šentviški planoti.
Da gre za resnično izjemno pridobitev, tako za ajdovsko občino kot tudi za slovenski skakalni šport, dokazuje nedeljsko tekmovanje, ki se ga je udeležilo lepo število najmlajših in nadebudnih skakalk in skakalcev, za izjemno kuliso pa je poskrbelo občinstvo, ki se je v velikem številu udeležilo prve tovrstne tekme na naših tleh. Z zapisom na Facebooku se je vsem zahvalil Mitja Velikonja, eden izmed gonilnih sil novega rojstva smučarskih skokov na Gori. Zapis objavljamo v spodnjih vrsticah:
"V preteklih tednih je bilo opravljenega ogromno dela pri organizaciji prvega meddruštvenega tekmovanja v novonastajajočem skakalnem centru POK. Prav vsi , ki so bili vpeti v organizacijo so v ekipnem duhu pripomogli k tako lepi izpeljavi našega tekmovanja. Dela je bilo res veliko. Že od začetka julija ko smo začeli s prvimi pripravami,sestanki, prošnjami ....itd, v zadnjih 14 dneh pa finiširanje na objektih, drugi s pripravo srečoelova, organizacijo tekmovanja, postrežbe itd....še bi lahko naštevali. Prav zadnji dan je napetost naraščala, tik pred zdajci tudi kakšne ostre besede a vse v duhu da bi čim bolje poskrbeli prav za vse.
Seveda tako lepega dogodka nebi izpeljali brez vseh naših sponzorjev, donatorjev, domačih prostovoljcev in staršev ter Občine Ajdovščina na čelu z najboljšim županom Tadej Beočanin - župan občine Ajdovščina , njegovo ekipo in svetniki, ki ves ta čas podpirajo naš projekt. Tisti zadnji kanček v mozaik pa seveda sestavljajo naši najmlajši, VSI ( tekmovalke in tekmovalci ) iz kar 8 slovenskih klubov kateri so se udeležili tekmovanja. Predvsem pa seveda domači nadobudni upi, ki jih je vsako leto več. Nenazadnje je to naše poslanstvo, da jim omogočimo čimboljše pogoje za nadaljnji razvoj...
Ob tej priložnosti se še enkrat zahvaljujem vsem prostovoljcem, staršem, članom našega kluba ter društvu Športno kulturno turistično društvo Sinji Vrh za podarjen material in pomoč pri postrežbi ter društvu Drustvo Gora za vso pomoč in izposojo rekvizitov. Hvala gospodu Marko Simic - podjetje Biodom za prijetno presenečenje in podarjene smuči, gospodu Angel Vidmar za sodelovanje pri podelitvi ter Marjan Božič za odlično glasbo. Hvala fotografom Dejan Sušnik, Nejc Velikonja in Marjan Božič, vsem obiskovalkam in obiskovalcem za obisk in prijetno popestritev programa. Hvala Bojan Cesen za odlično fair play gesto Se vidimo na naslednjem tekmovanju."
* Vir: STA
* Fotografije: Mitja Velikonja Facebook