Novice se ne pišejo same. Podpri Lokalne!
Pri Lokalnih Ajdovščina dnevno skrbimo za pestrost vsebin, urejanje rubrik in objave na socialnih kanalih. So vam Lokalne všeč?
Tako nas lahko podpretePredzadnji vikend v maju se je v Lanthierijevi graščini v Vipavi uspešno zaključil že 16. Festival vina in kulinarike Okusi Vipavske. Priljubljeni vinsko-kulinarični dogodek je na enem mestu v dveh sončnih dneh številnim obiskovalcem ponudil pravo razkošje pristnih domačih okusov iz Vipavske doline.
V nedeljo, 19. maja ter v ponedeljek, 20. maja, je baročni dvorec Lanthieri v srednjeveškem jedru Vipave postal prizorišče kulinaričnih presežkov ter nepozabnega vzdušja. Uspešno se je namreč odvil že 16. Festival vina in kulinarike Okusi Vipavske, ki predstavljajo rezultat uspešnega sodelovanja Razvojne agencije ROD Ajdovščina in izjemnih vipavskih vinarjev ter lokalnih mojstrov kulinarike.
Dogodek je pritegnil številne domače kot tudi tuje obiskovalce, ki so imeli priložnost poizkusiti izbrana vipavska vina ter tudi lokalne jedi, ki jih ustvarjajo domači kuharski mojstri. Pestro kulinarično ponudbo je nadgradila tudi že dobro poznana Vipavska tržnica, na kateri ni manjkalo lokalnih dobrot, kot so siri, olja, mesnine, sadje, sokovi, marmelade, med, itd.
Na Okusih Vipavske se je letos predstavilo 38 vipavskih vinarjev, ki so obiskovalcem med sproščenimi pogovori ponudili na okušanje preko 150 različnih vipavskih vin. »Festival Okusi Vipavske je za vinarje brez dvoma lepa priložnost za poglobitev medsebojnega sodelovanja, še posebej veseli pa smo, da se dogodka udeležuje čedalje več ponudnikov in obiskovalcev,« priznava Tina Žorž s posestva Rouna na Slapu, kjer na okolju prijazen način in po tradicionalni metodi s kratkotrajno maceracijo pridelujejo enoletna vina z izraženo svežino. Kar 12 hektarjev površin so namenili vinski trti, na štirih hektarjih pa se ukvarjajo s pridelavo trsnih cepljenk. Poleg tega so za svoje goste na novo odprli šest apartmajev in uredili 25 parkirišč za avtodome. »Predstavitev na dogodkih, kakršen je tudi festival Okusi Vipavske, se seveda pozna na obisku kmetije. V glavni turistični sezoni nas obiskujejo predvsem tujci, izven sezone pa je opazno več slovenskih gostov,« ugotavlja Tina Žorž. Tadej Kavčič s kmetije Barkola pravi, da se na festivalu Okusi Vipavske že tretje leto predstavljajo z izbranimi vini, po katerih je njihova kmetija najbolj znana, udeležbo na dogodku pa vodi tudi želja po spoznavanju novih ljudi in seveda kupcev za njihova vina. »Nedeljsko dogajanje na festivalu je namenjeno prav iskanju novih kupcev in tržič ter mreženju. Za nas se je to izkazalo za dobro izkušnjo, saj je festival Okusi Vipavske dovolj velik in močan. Prav v tem obdobju se namreč dogaja izjemno veliko festivalov in dogodkov, ki so povezani z vinom. Če bi hotel obiskati vse, bi bil dvakrat v tednu na festivalih. Zato je treba pravilno izbrati, katerega od njih se boš udeležil,« meni Kavčič. Aljoša Štrancar, ki zastopa Vina Štrancar s Planine, pa si želi, da bi organizatorji festivala poleg ljubiteljev vin v prihodnje na dogodek privabili več potencialnih kupcev vipavskih vin. »Festival Okusi Vipavske je brez dvoma pomemben in dobro obiskan dogodek za ta konec Slovenije, mi, vinarji, pa bi si želeli na njem spoznati še več kupcev naših vin iz vse Evrope,« zatrjuje.
Ponedeljkovo dogajanje je bilo tudi letos bolj delovno obarvano. Letošnji Festival vina in kulinarike je gostil strokovno delavnico Masterclass Okusi Vipavske, ki je bila namenjena predvsem lastnikom restavracij in vinotek, trgovcem ter novinarjem s področja kulinarike. Letošnje delavnice se je udeležila delegacija tujih novinarjev. Na dogodku so udeleženci skozi vodeno degustacijo mednarodno uveljavljenega Roberta Gorjaka spoznavali značilnosti določenih sort vin in njihove potenciale izbranih vipavskih vinarjev ter tako širili svoja znanja. Delavnica je bila namenjena strokovni javnosti, kot so gostinci in vinski trgovci. Robert Gorjak je udeležence popeljal med zanimive zgodbe tistih vipavskih vinarjev, ki so si izbrali to težko pot, in med pokušino vzorcev prikazal, kako pester, raznolik in kakovosten nabor tovrstnih vin lahko najdemo v Vipavski dolini. Na delavnici so definirali, kaj pomeni ekološko, biodinamično, naravno, oranžno in nefiltrirano, razbili kakšen mit, se dotaknili neupravičenih pričakovanj pivcev, pa tudi miselnih pasti, v katere se lahko ujamejo vinarji. Večina vzorcev je bilo belih, saj, kot pravi Robert Gorjak, bela vina, še posebej bele zvrsti, predstavljajo najbolj avtentičen in prepričljiv obraz Vipavske doline.
Na festivalu je bilo poskrbljeno tudi za kulinarične navdušence, ki so lahko doživeli nepozabno gastronomsko razvajanje na Bogastvu okusov. Lokalni vinarji so se povezali z izbranim gostinci in pričarali premišljene kombinacije v spajanju skrbno izbranih vin in jedi v prava kulinarična doživetja.
V sodelovanju s Centrom za raziskave vina, Univerza v Novi Gorici, je potekala zanimiva delavnica o skritih avtentičnostih avtohtone sorte Zelen. Delavnico je vodil dr. Mirja Martelanc.
Oba festivalska dneva je bil organiziran tudi ogled muzejske zbirke v Vinarskem muzeju Vipava pod strokovnim vodstvom dr. Boruta Koloinija iz Goriškega muzeja.
Osrednji vinsko kulinarično dogodek na Vipavskem je bil tudi vrhunec Kulinaričnega meseca, v katerem je sodelovalo 19 gostiln in restavracij v Vipavski dolini, ki so svojim gostom ponudila posebne degustacijske menije iz lokalnih sestavin.
Ob uspešno izpeljanem festivalu pa je glavna koordinatorka dogodka, Tanja Krapež iz Razvojne agencije ROD povedala: »Veseli me, da nam je uspelo organizirati dogodek, ki je bil s strani vinoljubcev in gurmanov ter vinskih trgovcev in lastnikov restavracij dobro obiskan. V sproščenem okolju in vzdušju Lanthierijeve graščine v Vipavi je, v ponudbi lokalnih pridelovalcev in proizvajalcev ter kuharskih mojstrov, imel vsakdo priložnost odkriti bogastvo okusov Vipavske doline.«
Se vidimo prihodnje leto!
* Vir: Regijska razvojna agencija ROD Ajdovščina
* Fotografije: Marijan Močivnik // Studio Ajd